Про досвід

☝️Досвід, отриманий у зоні збройного конфлікту, ще довгий час може впливати на життя людини. Він впливає на формування нової моделі життєвих цінностей. Коли цей досвід стосується виживання, він дуже міцно закріплюється у людини когнітивно, на рівні тіла та емоцій. І це нормально, бо колись цей досвід допоміг зберегти своє життя.
Під час шокових ситуацій відбувається інформаційне перевантаження через те, що від організму потрапляє забагато внутрішньої інформації, а з середовища – зовнішньої. Необроблена інформація переноситься зі свідомості у підсвідоме, але зберігається в активній формі. Через це можуть виникати прояви повторного переживання стресової ситуації (флешбеки, нав’язливі емоційні спогади або образи деталей події, страшні або тривожні сновидіння).
Можна почати уникати інформації про цей досвід: не дивитися фільми, не читати про це, не спілкуватися з тими, хто має схожі спогади. Але мозок може прагнути обробити активну необроблену раніше інформацію і вона знову різним чином потраплятиме в свідоме.
При закінченні процесу інтеграції необробленої інформації, спогади про подію більше не зберігаються в активному стані, а емоційна реакція на них стає слабшою та забирає значно менше сил у нашої нервової системи.
Питання в тому, наскільки кожна окрема людина здатна подолати або навіть помітити уникання? Хтось ці процеси проходить самостійно, а комусь легше це проходити з підтримкою спеціаліста, щоб безпечно підійти до спогадів.