Стереотипи

☝️Процес “думання” для нашого організму дуже енергозатратний. Тому природа, як відповідальний розробник системи “Людина розумна”, вбудувала в нас другу, економнішу, але і менш точну систему – асоціативне мислення (Деніел Канеман в книзі “”Мислення швидке й повільне”” назвав її Система 1). 🤓

Цю систему можна використовувати нашвидкоруч, коли результат не є аж занадто важливим. Якщо, наприклад, ми дуже добре розібралися з тим, як функціонує Предмет А, а при цьому, на перший погляд, Предмет Б дуже схожий на нього, то марно витрачати час його дослідження. Принаймні, так вважає система асоціативного мислення. Набагато ефективніше просто вважати Предмет Б майже однаковим з Предметом А.

Побічною дією використання цієї системи, зокрема, є вплив стереотипів. Стереотип дає певне відчуття легкості розуміння світу та суспільства. Все просто. Стереотипом є поняття “жіночого щастя”, уявлення про агресивність чи поголівну психологічну травмованість ветеранів. Стереотип позбавляє необхідності розбиратися в тому, якою є ця конкретна унікальна людина, які потреби вона має, яким чином з нею спілкуватись. Ну, так. “Кожна людина унікальна! … І це так бісить!” (с)

Мова не йде про те, що одна з систем гірша за іншу. Якби ми аналізували кожен незнайомий предмет чи незнайомий вираз обличча, людство б досі не вилізло з печер. Але задумайтесь, можливо, є сенс розуміти, як працює мозок “на автоматі”, та частіше вмикати більш повільну та енерговитратну Систему 2, щоб мати можливість бачити світ та людей у всьому їх розмаїтті та берегти свій #вільний_вибір “