Триггер

Інколи буває, що якийсь раптовий звук, запах можуть викликати небажані нав’язливі спогади або навіть повністю перенести нас у ситацію з минулого. Виникає відчуття, наче ми опинились в тому часі і місці. Частіше за все такі спогади викликаєть сильну негативну емоційну реакцію, бо це повязано з певною травматичною подією.

Так працює тригер (у перекладі з англійської – «спусковий гачок»). Тригер – це подразник, який запускає у людини раптове переживання минулої ситуації. Сам по собі тригер не є небезпечним чи травматичним, але частіше за все, у нашої психіки він має пряму асоціацію з подіями, які були травматичними або несли загрозу. Тому, коли нас “тригерить” реакція, яка зберегла нам життя колись, – нормальна, навіть якщо зараз нам нічого не загрожує.

Втім, такі реакції можуть суттєво знижувати якісь нашого життя: примушувати нас уникати місць, речей, ситуацій, які можуть нагадати про щось. Або спрацьовувати в неочікуваний момент, наприклад, коли неподалік розривається петарда, і примушувати нас навіть забути, куди ми йшли. Важливо пам’ятати, що ці реакції колись могли зберегти нам життя, але зараз вони можуть бути непотрібними і некорисними. Для найбільш ефективної роботи з тригерами є сенс звернутись по допомогу. Бережіть себе і ваш #вільний_вибір