Читання думок

Основне призначення когнітивних фільтрів – спростити для нас процес сприйняття інформації. Це потрібно для того, щоб мозок кожного разу не витрачав енергію на аналіз навколишньої ситуації. Однак, когнітивні фільтри спираються на досвід, який у нас вже є, та часто обмежують наші погляди і поведінку.
Однин із дуже поширених фільтрів – читання думок. Ц коли ми очікуємо, що інші думають те ж саме, що і ми. Часто це думки оцінюючого характеру, наприклад, “Вони думають, що я некомпетентний” при проходженні співбесіди. Або ми думаємо, що нас можуть обговорювати оточуючі, та давати нам негативні оцінки. Або, що інші люди краще знають наші бажання і інтереси.
Залежно від того, наскільки людина керується “читанням думок” вона може поводитися невідповідно ситуації, спираючись на свої інтерпритації, а не факти. А така поведінка може призводити до непорозуміннь, коли “А я то думав, що ти думаєш…” і конфліктів.
Корисна навичка, якою ми можемо перевіряти, чи не намагаємося “читати думки” інших, – тестування реальності. Навряд буде зайвим перевірити свої думки про те, що думає інша людина. Тим більше, що для цього треба просто запитатися її думку.