Емоції – злість

☝️Біологічне значення емоцій для людини полягає в тому, що саме емоція дозволяє людині швидко оцінити свій внутрішній стан, потребу, що виникла, а також можливості її задоволення.

Ситуативні емоції спонукають людину діяти так, як раніше, або змінювати тактику поведінки. Наприклад, злість – захисно-оборонна реакція організму. Будь-які тварини відчувають невдоволення, якщо їх базові потреби під загрозою. Здатність стримувати її прояви необхідна нам для існування в суспільстві. Але наша культура поступово наклала табу не тільки на прояв злості, але і на згадку цієї емоції, і навіть на саме почуття. Після горя і нещастя люди можуть відчувати себе злими та роздратованими з багатьох причин (поганий сон, почуття несправедливості, відчуття, що багато потрібно зробити, а ресурсів не вистачає). Заперечення і придушення злості дезорієнтують людину, змушують її обертати злість на себе або проявляти пасивну агресію. Однак проявляти злість можна і цивілізованим способом. Перший крок – дозволити собі злитися. Це не означає, що ви повинні дозволити собі неконтрольовані спалахи агресії, – мова про те, щоб саме доз-во-ли-ти собі відчувати злість на рівні емоцій, всередині. Наступним кроком може бути проговорення: коли відчуваєте, що починаєте злитись, скажіть вголос: я злюсь (чому це працює ми розказували тут –https://cutt.ly/xwlIV90)

Щоб навчитися контролювати ці реакції, важливо зрозуміти, що саме викликало злість. Можна задати собі питання: «А що саме мене в цьому злить?» Важливо навчитись розпізнавати ситуації, які призводять до таких станів, та фізіологічні ознаки того, що ви дратуєтеся. В подальшому, розпізнавши стан, можна застосовувати техніки контролю реакцій, як під час ситуації, так і підготуватися заздалегідь (дихальні вправи, молитва чи медитація, складення плану контролю та дій у ситуації, що провокує злість, конструктивне мислення – тестування думок…)

Підібрати техніки контролю реакцій та допомогти навчитись розпізнавати емоції можна самостійно або з допомогою фахівця.