Звинувачення себе

“Один із емоційних фільтрів, якими ми можемо користуватися, – звинувачення себе.

Це тоді, коли ми бачимо себе причиною всього поганого, і при цьому не досліджуємо справжні причини подій. Наприклад, “”Якщо я почуваюсь погано, я сам у цьому винен, я заслужив це””. Також часто цей фільтр можна зустріти в побуті, на роботі у такій версії: “”Якщо я не впораюсь із цим завданням, значить я некомпетентний і лінивий””.

Наслідками постійного самозвинувачення може бути тривале пригнічення, зниження продуктивності, уникнення активності, щоб не зазнавати невдач. А ці дії можуть тягнути за собою ще одну хвилю самозвинувачення. Таким чином, дії призводять до накопичення стресу.

Крім того, як і у випадку з фільтром “”звинувачення інших””, ми не вирішуємо самої проблеми, бо шукаємо винних, а не рішення.

Якщо ви підозрюєте, що користуєтеся фільтром “”звинувачення себе””, спробуйте дослідити всі можливі причини ситуації, яка склалася. А потім проаналізуйте, чи дійсно це наслідок ваших дій. Пам’ятайте, що відповідальність за ваші вчинки дорівнює не провині, а дії, яка може змінити ситуацію на краще. Фокусуйтеся на важливому та бережіть ваш #вільний_вибір