Звинувачення інших

Знайома ситуація? Так, “звинувачення інших” – дуже поширений когнітивний фільтр. В ситуації, коли “щось пішло не так”, у цього когнітивного фільтру є декілька дуже корисних функцій дієві прямо тут і зараз:

◾️ ми пояснюємо собі, чому так відбулося;
◾️ ми захищаємось від почуття провини, яке може виникнути, якщо з’ясується, що тут є і наша відповідальність;
◾️ ми звільняємось від відповідальності за подолання наслідків того, що щось пішло не так (адже “Ви винні – ви і виправляйте”).

Це трійка лідерів. Звичайно, переваг застосування цього фільтру більше і у кожному конкретному випадку буде свій набір. Знову ж таки, ми не аналізуємо все це явно і не розмірковуємо про корисність чи некорисність такого способу сприйняття. Просто так легше. Так простіше. Мозок зберігає енергію на депозиті. І було б ОК, якби не зворотній бік цієї монети.

Незважаючи на легкість застосування та енергоефективність такого способу сприйняття, застосування когнітивного фільтру “Звинувачення інших” має і кілька серйозних недоліків:

✔️ ми не вирішуємо самої проблеми, бо шукаємо винних, а не рішення;
✔️ми позбавляємо себе можливості стати трохи кращими, адже вважаємо, що нашої відповідальності в тому, що сталось немає, висновків робити не треба, змінювати щось теж;
✔️ми псуємо стосунки з оточуючими і втрачаємо їхню повагу (справді, ну кому сподобається, коли на нього вішають всіх собак, а на себе відповідальності не беруть?).

☝️Тож, якщо це ваш улюблений фільтр, спробуйте роздивитись інші можливі причини того, що “щось пішло не так”, або перемістити фокус уваги на вирішення питання (нема проблеми – нема чого шукати винних). В будь-якому разі, залишайтесь свідомими та бережіть свій #вільний_вибір.