Когнітивна модель

Він причепився до мене з дурними запитаннями – я розізлився. 😠Вона не звертає на мене уваги – я засмутився.🙁

Зв’язок здається очевидним та не викликає сумнів. Але давайте спробуємо дослідити, чи справді ці події пов’язані напряму, як нам підказує модель “здорового глузду”? Якщо це так, тоді не може бути іншої реакції. Але ж ми знаємо з нашого досвіду, що різні люди можуть у різний спосіб реагувати на тотожні ситуації. Що ж саме спричиняє цю різнобарвність реакцій та варіантів розвитку ситуацій?
Основна ідея будь-якої терапії, яка базується на когнітивному підході, полягає у тому, що емоційні реакції та поведінка людей сильно залежать від думок, переконань та інтерпретації себе чи ситуацій, що відбуваються.

Наприклад, я отримую запрошення на вечірку. І тоді моя реакція та поведінка буде різною в залежності від того, яке значення я надаю цьому, на чому я концентруюсь, як я розставляю акценти:
▪️ Якщо я уявляю, що мені буде нудно, то мені стане сумно.
▪️ Якщо я думаю: “Вони про мене подумали. Я для них важлива.”, то відчуватиму вдячність.
▪️ Якщо пригадаю всі свої дедлайни і складнощі із плануванням часу, то можу відчувати роздратування.
▪️ Якщо уявлю тепло обіймів та спілкування з близькими по духу людьми, то відчую радість.

При цьому ситуація лишається незмінною – я просто отримала запрошення на вечірку. Але емоції та поведінка будуть дуже відрізнятись в залежності від думок.
Розуміння своїх думок і реакцій не як стихійного лиха, а як чогось, що залежить від мене, – це навичка, яку можна набути практикою. Залишайтесь уважними до себе та своїх думок та бережіть ваш #вільний_вибір.