Травма. Діти. Схід.
Перші питання, які хвилюють батьків під час переїзду, з зони війни – безпека дитини, а ще – Де жити? Що їсти? Як вижити?. Дорослим складно приймати той факт, що доводиться залишати свою домівку, роботу і життя і вирушати в невідомість, адже саме невідомість частіше за все лякає найбільше. Але дорослі справляються так чи інакше, за підтримки друзів, волонтерів, організацій, що сприяють їм у цьому. З дітьми питання інакше, адже не про все вони можуть розповісти батькам, адже вони ще не знають як ділитись, переживати, і де межа між слабкістю і силою духу.
Діти так само складно переживають ці страшні події, навіть, якщо ви думаєте, що вони ще нічого не розуміють. Вони так само втратили ту стабільність, яка була в їхньому житті, те безпечне середовище дому; для них війна наступила так само несподівано, як і для вас; їм так само страшно і невідомо, що робити далі, а ще вони думають про Вас. Діти, які чули вибухи снарядів, які бачили руйнування, насильство – вже змінились, стали відмінні від сотень тих, що дивляться це по телевізорі.
Що може відбуватись з ними:
- Швидке дорослішання, покладання на себе відповідальності за батьків,
- Агресія по відношенню до себе, оточуючих, суїцид альні думки,
- Замкнутість, приховування емоцій,
- Не бажання спілкуватись і навіть виходити на вулицю,
- Безсоння, або нічні жахи, поганий апетит,
- Втрата межі нормальності і не нормальності.
Але по-суті, всі вони втрачають дитинство. Їх модель світу і впевненості, довіри, безпеки і підтримки зазнає критичного зрушення і перелому.
Тож на замітку батькам:
Що може допомогти Вам пережити таку ситуацію тут і зараз?
Розмовляйте з дитиною
«як справи?», «як настрій?» «які у тебе досягнення сьогодні?» «про що ти мрієш? Давай помріємо разом» – такі прості питання можуть значно покращити і полегшити ваше спілкування, зняти напругу, збільшити рівень безпеки і довіри до вас дитини.
Кажіть правду
Дайте зрозуміти вашій дитині, що вона не на одинці зі своїми страхами, що ви її розумієте і підтримуєте, що вам теж буває страшно, що ви також хвилюєтесь, боїтесь і переживаєте – і це нормально. Що значно важливіше, що ви робите, коли боїтесь, а не те, що це почуття виникає. Мій тато завжди казав «ми все вирішимо», і я йому вірила, навіть в самі складні часи, тому що я була впевнена, що ця людина може мене захистити, з самого дитинства.
Підтримуйте починання своєї дитини
Знаходьте можливість відволікатись від своїх страхів і внутрішніх переживань. Можливо це не вчасно для вас, але не зважаючи на складні умови ваша дитина росте і хоче розвиватись, пробувати щось нове і просто жити. Зверніть увагу на різні заходи, екскурсії, майстер-класи, зважайте, що організм не може завжди буди в стані напруги.
Активно проводьте час
Ніщо так не знімає стрес, як активна діяльність, і ніщо так не гуртує людей, як спільні дії. Знайдіть час на активне часопроводження – прогулянка в парку, відвідування музею*, виставок, фотосесій, походів вихідного дня, велопрогулянок. Не забувайте про ігри в піску, ліпку, малювання, адже все, що ми робимо руками допомагає нам позбавитись агресії, печалі, суму і заспокоїтись, структурувати внутрішній діалог, зняти емоційну напругу.
Піклуйтесь про себе
Перше, що ви можете зробити для своєї дитини – це потурбуватись про себе, адже перше, де дитина бере або втрачає сили –це її батьки. Якщо батьки роздратовані, агресивні, виснажені – то дитина це відчуває і робить все, щоб привернути вашу увагу і нашкодити. Коли батьки підтримують один одного і дитину, турбуються, займаються своїм здоровям і життям, то дитина буде більш спокійною і врівноваженою.
Якщо ваша дитина часто буває перезбуджена – готуйте мятний або мелісовий чай; робіть заспокоювальні ванночки для ніг; не забувайте дихати – 10 глибоких вдихів і видихів (можете робити це разом з дитиною).
Якщо ви помічаєте агресію або самоагресію – памятайте, що так діти виражають свої внутрішні страхи. Поговоріть з дитиною, або сходіть з нею до психолога.
Часом дрібниця, на яку ви не зважали, може значно змінити і покращити життя вам і оточуючим. І на сам кінець – вірте в себе і своїх дітей!
*Перша середа місяця, в трьох київських музеях безкоштовний вхід для всіх до години