Чим людині з ПТСР може допомогти сім’я
Якщо хтось із ваших рідних зазнав травмуючих подій, йому або їй надзвичайно важлива ваша підтримка і допомога у їх подоланні. І найкраще цю допомогу надавати, будучи обізнаним про основні механізми дії травмуючи подій на психіку людини. Тому – займайтесь самоосвітою, читайте книги, статті та рекомендації щодо природи стресових розладів та способів роботи з ними. Звертайтесь до фахівців – як медиків, так і психологів і психіатрів. Знаходьте однодумців, з якими ви зможете обмінюватись актуальною інформацією та знаходитиме підтримку. Не замикайтесь у своїх проблемах. Так, стрес, посттравматичний стресовий розлад – це важкі стани, які викликають глибоке занепокоєння. В той же час у світовій нароблено значний досвід у профілактиці та подоланні наслідків стресових та посттравматичних розладів, які допоможуть і вам і вашим близьким.
У будь-якому разі, для людини, яка пережила психотравмуючі події надзвичайно важлива підтримка сім’ї. При цьому родині слід враховувати такі рекомендації:
Виявляйте терплячість до близької людини. Ваш близький може як мовчати про пережитий досвід, так і весь час говорити про нього. У першому випадку показуйте Вашу готовність вислухати його, але не тисніть проханнями розказати, що з ним там було. У другому випадку – вислуховуйте. Розповідь про події стимулює процес перетворення травматичного досвіду в життєвий.
У своїй підтримці будьте щирими. Не вживайте виразів: «Візьми себе в руки», «Забудь про це», «Не згадуй більше!». Такі вирази шкідливі. Вони зводять і зміцнюють стіни у спілкуванні.
Підтримуйте фізичний контакт – збільшіть кількість обіймів (не менше 8-10 на день), беріть близьку людину за руку, просто сидіть поруч.
Якщо в родині є діти – розкажіть їм про стан важкої людини. Інформуйте їх у доступній формі про необхідність уважного ставлення до близьких.
Залучайте близьку людину до фізичної роботи – фізичне навантаження сприяє швидшому виведенню гормонів стресу з організму. Спільна праця теж йде на користь родинним стосункам.
Ходіть «на природу», введіть ритуал щоденних прогулянок.
Будуйте спільні плани на майбутнє та розподіляйте повноваження – це допомагає побачити перспективу.
Уникайте алкоголю. Це «фальшивий» друг – він притупляє почуття, але не дає видужати.
Будьте доброзичливими. Ввічливість та уважність зміцнюють стосунки.
Зустрічайтесь з друзями – спілкування надзвичайно важливе для відновлення та розбудови зв’язків з мирним життям і світом.
Важливо пам’ятати, що емоційна холодність чи гнівливість людини з пост стресовим розладом – це вияви її важкого внутрішнього стану та вони не мають відношення до ваших стосунків.
Якщо ж Ви почуваєтесь виснаженими і вам важко у спілкуванні з близькими – не соромтесь звертатися по допомогу до інших близьких Вам людей, друзів та/або фахівців.